ПРО ПРОЗОРІСТЬ ВЛАСНОСТІ В УКРАЇНІ І ЯК ЗНАЙТИ МАЙНО БУДЬ-ЯКОЇ ЛЮДИНИ В УКРАЇНІ РОЗПОВІВ ІГОР МІЗРАХ

Відомий експерт, політик та правознавець Мізрах Ігор Аркадійович розповів читачам нашої редакції про пошук майна людини в Україні за допомогою відкритих реєстрів власності.


Що каже Закон

Як відомо, в середині жовтня 2015 р. уряд України, міністерство юстиції, МВС, Держземагентство зробили вільним доступ до реєстрів прав власності на нерухоме майно, транспортні засоби тощо. Це відбулося на виконання Закону України від 14 липня 2015 року № 597-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції».
Інформація про зареєстровані транспортні засоби та їх власників, що міститься у Єдиному державному реєстрі, держателем якого є ДАІ Міністерства внутрішніх справ України, є відкритою та загальнодоступною. Для фізичних та юридичних осіб інформація з Єдиного державного реєстру надається шляхом пошуку за суб’єктом (власником транспортного засобу) в електронній формі через офіційний веб-сайт, чи в паперовій формі шляхом подання заяви особисто або направлення її поштою органам ДАЇ МВС.
Інформація за об’єктом нерухомого майна чи за суб’єктом речового права на нерухоме майнодля фізичних та юридичних осіб надається в електронній формі через офіційний веб-сайт Міністерства юстиції України, за умови ідентифікації такої особи (фізичної або юридичної) з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи, або в паперовому вигляді державним реєстратором чи нотаріусом.
Тобто шукати можна як за адресою квартири (будинку) – знайти кому належить конкретна квартира, так і за особою – знайти які квартири (будинки) належать конкретній особі. Простіше кажучи, якщо раніше ви могли за адресою дізнатися, хто є власником того чи іншого будинку або квартири, то відтепер, ввівши прізвище, ім’я та батькові будь-якого чиновника, судді, прокурора або свого сусіда, можна дізнатися, який нерухомістю він володіє.
Інформація про зареєстровані права та їх обтяження, отримана в електронній чи паперовій формі за допомогою програмного забезпечення державного реєстру прав, має однакову юридичну силу та використовується відповідно до законодавства.
За заявою власника чи іншого правоволодільця орган реєстрації та обліку транспортних засобів надає інформацію про осіб, які отримали відомості про зареєстрований транспортний засіб, що йому належить.
Що це означає? Кожна людина може через відповідний сайт чи через письмове звернення отримати інформацію про те, яким майном володіє та чи інша особа в Україні. Але всі такі звернення також реєструються. І потім власник може отримати відомості про те – хто запитував інформацію про його майно.

Відповідальність

За подання заявником завідомо недостовірних відомостей про себе під час реєстрації на офіційному веб-сайті для отримання інформації з Єдиного державного реєстру, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України, або з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, або з Державного земельного кадастру, а так само подання заявником завідомо недостовірних відомостей про себе у разі запитування інформації з державних реєстрів та Державного земельного кадастру в паперовій формі — тягнуть за собою накладення штрафу від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як шукати
1. Нерухомість. Платно
Перш за все, слід зареєструватися на порталі онлайн-сервісів Міністерства юстиції за адресою https://kap.minjust.gov.ua/ . Тут вам обов’язково доведеться вказувати ПІБ, вводити ідентифікаційний код або серію та номер паспорта. А також придумати пароль, в якому обов’язково є цифра, велика і маленька латинські літери.
Після цього система видасть вам логін, запропонує авторизуватися, використовуючи ваш новий логін і пароль, який ви придумали. Відкриється сторінка поштової скриньки, на який в майбутньому вас будуть приходити всі виписки. Увійшовши у власний кабінет, треба вибрати відповідну послугу, ввести необхідні для пошуку дані. Пошук можливий за (1) адресою, (2) реєстраційними номерами об’єкта нерухомості, (3) кадастровим номером земельної ділянки, а також (4) ідентифікаційними даними фізичної або юридичної особи. Потім сплативши за дану послугу банківською карткою, отримати запитувані дані. Вартість такої послуги становить 20 грн. (17 грн. + 3 грн. послуги банку).

Якщо виникли складності у реєстрації чи пошуку, зараз багато сайтів пропонують покрокову інструкцію для пошуку інформації у реєстрах.

В даний час можлива ідентифікація на порталі через використання ЕЦП або, надавши паспортні дані та ідентифікаційний номер. Незабаром буде введено систему ідентифікації через BankID. Тобто власники банківських карток зможуть користуватися порталом онлайн-сервісів без необхідності окремої реєстрації.

З одного боку органи щодо запобігання та боротьби з корупцією, журналісти і прості громадяни зможуть перевірити, чи все своє майно задекларував чиновник і чи співпадає його спосіб життя з доходами. З іншого — відкриття доступу до реєстру ліквідує можливості для рейдерських захоплень нерухомого майна або інших шахрайських дій.

2. Земельні ділянки. Безкоштовно.
Для початку потрібно зайти на сайт http://www.map.land.gov.ua/kadastrova-karta.
Обрати ділянку, яка зацікавила. Обов’язковою умовою отримання доступу до інформації є електронна ідентифікація заявника (фізичної або юридичної особи) – з використанням електронного цифрового підпису або альтернативної схеми ідентифікації BankID (ідентифікація через банківську картку). Інформаційна система автоматично опрацьовує запит та надає відомості про права власності на землю та дату їх набуття. Інформація надається на безоплатній основі.

3. Пошук авто.
В Інтернеті пошукові сервіси поки не імплементовані. Тому запитати інформацію можнашляхом письмового звернення до ДАІ МВС.
Посилання:

Закон України від 14 липня 2015 року № 597-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції»

Постанова Кабінету міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141 «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно»

Кабінет електронних сервісів Міністерства юстиції України

Публічна кадастрова карта України
Mizrakhigor.wordpress.com

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

[email protected]